Díky naší účasti na festivalu Breeze in Leeds se podařilo získat partnerskou střední školu a již dvakrát uspořádat výměnný zájezd studentů. Cílem obou stran je lepší poznání jiné země, její kultury, historie, tradic, a pro české studenty mají výměnné pobyty samozřejmě obrovskou cenu i z hlediska jazykového.
Skupina 16 anglických studentů pod vedením ředitele školy Johna Healda strávila týden u hostitelských rodin (studentů 6.CV). Během svého pobytu si prohlédli Prahu, Moravský Kras, zámek v Náměšti nad Oslavou, keramickou dílnu v Kunštátě, samozřejmě Brno, brněnský pivovar, připravena bylo i sportovní odpoledne a večer (squash, bowling), prohlídka školy a účast ve vybraných hodinách (Aj, Nj, Fr, Hv, Inf).
20 českých studentů GML (7.CV a 7.BV) se vypravilo do Wakefieldu na reciproční pobyt v rodinách anglických studentů. Celý pobyt byl velmi úspěšný, naši studenti měli možnost podílet se na výuce v anglické střední škole, program byl plný atraktivních míst v severní Anglii, kromě výletů a návštěv muzeí se také konalo mnoho společenských akcí. S výjezdem byla spojena i prohlídka Londýna na zpáteční cestě.
Pedagogický doprovod: prof. Alena Prokešová, Eva Zajíčková
Další ročník studentské výměny byl již jasně zaměřen na výměnu mezi uměleckými tělesy obou škol. Rodillian School je škola specializující se na tzv. performing arts – tzn. hudbu, tanec a divadlo. Do brna tudíž přijel 33členný swing band, který spolu s pěveckým sborem Labutí píseň a dalšími hudebními uskupeními GML sklidil velký úspěch na vystoupeních na půdě školy a na Staré radnici. Samozřejmostí byly poznávací výlety do Prahy a po Moravě, účast na výuce a doprovodný program.
Tradice výměn uměleckých těles pokračovala v roce 2003 výjezdem pěveckého sboru Labutí píseň, Onoho světa a tria Na chvíli motýli. Studenti vystupovali v různých školách, vrcholem byl závěrečný koncert ve starodávném normanském kostele na jižním předměstí Leedsu.
Tato výměna byla víceméně ve znamení divadla a zpěvu. Angličtí studenti přijeli se svým vlastním dramatickým vystoupením, zpěvem a tancem a spolu s pěveckým sborem GML vystoupili kromě tradičních pódií – škola, Stará radnice – také na Nám.Svobody v rámci Slavností vína. Velmi úspěšná byla i dramatická dílna pro všechny vedená profesionály z JAMU. S programem také korespondovala návštěva zákulisí Mahenova divadla s odborným výkladem. A samozřejmě zbyl i čas na účast ve vybraných hodinách, výlety do okolí Brna (např. návštěva kunštátské keramičky) a pobyt v Praze.
V divadelním zaměření pokračoval i tento ročník. Dramatická dílna s režisérem a herci profesionálního divadla v Leedsu - West Yorkshire Playhouse, zaměřená na Shakespearovu komedii Večer tříkrálový vyvrcholila návštěvou samotného představení, kdy se čeští studenti setkali s původním Shakespearovým jazykem a způsobem anglické dramatizace. Také prohlídka zákulisí včetně kostymérny všechny velmi zaujala. Na začátku pobytu dostali čeští studenti úkol – natočit na digitální kamery vše, co je zaujalo, a poslední den pak materiál zpracovali v krátké dokumentární filmy a noviny. S sebou domů si pak odváželi hotovou dokumentaci a vlastní hudební nahrávky.
Pedagogický doprovod: prof. Pavel Žemla (sbormistr), Radovana Tornerová, Eva Zajíčková